Зміст
- Законодавче регулювання куріння електронних пристроїв
- Як впливають вейпи на підлітковий організм?
- Що шкідливіше: електронні сигарети чи традиційні тютюнові вироби?
Електронні сигарети стали найпопулярнішою альтернативою класичним тютюновим виробам. Останні кілька років обороти реалізації одноразок і багаторазок майже зрівнялися з останніми, і масштаби продажів дедалі більше зростають. Ця тенденція продиктована кількома факторами: технологічним прогресом (сучасні пристрої вражають своєю автономністю), величезним вибором смаків (більше 70 найменувань різноманітних ароматів) та здоровішою альтернативою. Про останній і найвагоміший аргумент ми сьогодні поговоримо в цій статті. А також, розглянемо найпопулярніші питання: «зі скільки можна курити вейп?» та «зі скільки років продають електронні сигарети в Україні?».
Законодавче регулювання куріння електронних пристроїв
Можливість куріння електронних сигарет розглянуто на законодавчому рівні. Звісно, як і звичайні сигарети, вейп для дітей заборонено. Курити будь-які pod-системи можна лише з 18 років. Без виключень.
01.01.2021 в Україні заборонили продаж одноразок та вейпів для неповнолітніх. Законодавче регулювання передбачає штраф як для продавця, так і для осіб, які не досягли 18 років за порушення цієї постанови.
У далекому 2006 році було вжито перших заходів у рамках конвенції ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров'я). Тоді парламентаріями були запроваджені жорсткі обмеження щодо спонсорування, маркетингу та реклами тютюнових виробів, обов'язкова наявність маркувань із попередженнями про шкоду нікотину для здоров'я, заборону куріння у громадських місцях.
Щоб не втратити виробничих потужностей та споживчого попиту, компаніями були представлені альтернативні продукти, що позиціонуються як безпечніші — електронні сигарети. Так набув величезної популярності вейпінг. Перші системи для паріння були громіздкими і передбачали деякі незручності в обслуговуванні. Усі вони складалися з основних частин: нагрівальний елемент, резервуар для сольової рідини та батарея. Поступово на ринку стали з'являтися компактніші та зручніші pod-системи. Основна відмінність даних багаторазових пристроїв від попередніх вейпів - використання «подів» замість атомайзерів. Звідси й узагальнена назва.
Довгий час виробництво та продаж одноразок та вейпів не мали належного регулювання та обмежень на законодавчому рівні. Лише у грудні 2020 року депутатами Верховної Ради було ухвалено законопроект №3628, у якому електронні пристрої були прирівняні до тютюнових виробів та заборонені до реалізації неповнолітнім. За порушення передбачено штраф – 6800 грн для магазину та від 6800 до 13600 грн для продавця електронок.
Як впливають вейпи на підлітковий організм?
Цікавий факт. За даними Держстату, кількість неповнолітніх українців, які палять одноразові та багаторазові системи, у 2019 році склала 5,56 млн осіб.
Які небезпеки можуть чатувати на молодий організм?
Мінімальний безпечний вік для паріння – 18 років. Всі неповнолітні, які пробують пристрої раніше, наражають себе на небезпеку. Так як молодий організм продовжує зростати, формується гормональний фон, відбуваються різні метаболічні процеси. Багато досліджень довели, що нікотин здатний завдати серйозної шкоди і внести критичний розлад у здоров'я. Якими б безпечними не здавалися електронні пристрої, як би не були розрекламовані, вони небезпечні для підлітка. Так чи інакше, капсули містять сольову рідину з нікотином.
А що ж із безнікотиновими жижами?
Солі без нікотину заборонено також продавати неповнолітнім. Незважаючи на те, що сіль з нульовою міцністю, це все ж таки продукт для вейпінгу. Будь-який компонент або речовина для паріння заборонені законодавством дітям та підліткам до 18. Рідини містять ароматизатори, пропіленгліколь та гліцерин – речовини, що не гарантують 100% безпеку для юного організму.
Електронні поди справді не такі шкідливі для осіб, які не досягли 18 років, як класичні сигарети. Але варто пам'ятати, що вони також містять речовини, які можуть завдати шкоди здоров'ю. Ілюзія безпеки, яку створюють одноразові та багаторазові девайси не повинна вводити в оману підлітків. Для них будь-які способи паріння несуть потенційну шкоду психічному та фізичному розвитку.
Що шкідливіше: електронні сигарети чи традиційні тютюнові вироби?
Найгаряче питання, що цікавить всіх вейперів.
Вченими з Британії підтверджено, що звичайні сигарети містять на цілих 4000 більше шкідливих речовин, ніж pod-и. Тютюновий дим у багато разів шкідливіший за ароматну пару. Крім того, пара, що виділяється електронками, не шкодить оточуючим. Склад рідини також набагато безпечніше: немає канцерогенів, смол і барвників.
До інших плюсів одноразових та багаторазових пристроїв слід віднести:
- відсутність неприємного запаху
- виключення появи видимих неестетичних слідів (не фарбують зуби та не впливають на колір шкіри)
- наближений до 0 ризик займання
- більш економічний варіант
Безумовно, pod-системи – це не абсолютно безпечна історія. Так само, як і класичні тютюнові вироби, вони містять нікотин, що має руйнівну силу для організму. Але, якщо звичайні сигарети містять стандартні 15-20 мг, то електронні девайси можуть мати показник набагато нижчий, а то й зовсім нульовий. Спеціальні безнікотинові рідини призначені для зниження залежності від тютюну нанівець та позбавлення організму від нікотинового голодування. На даний момент процес досліджень даних пристроїв ВООЗ все ще триває. Але у рази менша шкода для організму порівняно з сигаретами вченими доведена.
Замість підсумків хочемо сказати наступне. Жоден спосіб куріння не є безпечним для осіб, які не досягли повноліття. Ні вейпи, ні одноразові чи багаторазові пристрої, ні навіть безнікотинові рідини. Що буде, якщо почати курити Ельф Бар, Джул, Айкос або будь-який інший популярних бренд електронок передбачити ми не можемо. Але будьте певні, для молодого організму це небезпечно.